Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

"Alla har verkligen ställt upp"

Den fick ett varmt mottagande när den visades på Göteborgs Filmfestival för någon vecka sedan. På torsdagen hade dokumentärfilmen ”Moa Martinson – Landsmodern” premiär i Norrköping.

På torsdagen var det stor premiärkväll på Cnema och flera av de som deltagit i arbetet med ”Landsmodern” var på plats.

På torsdagen var det stor premiärkväll på Cnema och flera av de som deltagit i arbetet med ”Landsmodern” var på plats.

Foto: Henrik Jonsson

FILM2019-02-07 19:43

2018 var ett år utöver det vanliga för Norrköping som filmstad med ”Den blomstertid nu kommer” och ”Goliat”.

2019 ser inte ut att bli så pjåkigt heller.

På torsdagen var det dags för ytterligare en film inspelad här i Norrköping att gå upp på bioduken.

Det handlar om Maj Wechselmanns dokumentär om Moa Martinson.

Över 500 statister har deltagit i dokudramat och en del av dem var på plats på Cnema på premiären – bland annat Birgitta Andersson som spelade fabriksarbeterska.

– Jag fick höra att de sökte statister genom en bekant och tänkte jag att det vore intressant att se hur det går till när man spelar in film, säger hon.

Det var första gången hon ställde upp som statist och det var en erfarenhet som gav mersmak.

– Det var väldigt roligt, och jobbigt dessutom. Det tog hela dagen och det var många omtagningar. Allting var väldigt noggrant planerat. Jag hade fixat kläder själv hemma och tyckte jag såg ut som en gammal fabriksarbeterska men det blev inte godkänt. Scenografen Agneta Skarp valde ut vad man skulle ha på sig.

Vad är din relation till Moa Martinson?

– Jag har läst hennes böcker och tycker väldigt mycket om dem, så jag har läst dem en andra omgång nu också i och med det här. Hon beskriver en verklighet som man inte riktigt känner till, säger Birgitta.

På plats på Cnema var även regissören Maj Wechselmann. Hon har hela tiden känt att hon haft Norrköpings stöd när hon gjort filmen. Det handlar inte bara om stödet från Film i Öst och Norrköpings Filmfond, utan även stöd på det mer personliga planet. Allt från statister som ställt upp till sminkörer och annat folk som på något sätt bidragit.

– Alla har verkligen ställt upp. Det är tydligt att det finns ett engagemang här, säger hon.

Hur känns det att äntligen få visa upp filmen för allmänheten?

–  Overkligt.

Maj har nu funderingar på att göra ytterligare en film om Moa Martinson, en spelfilm.

– Det kräver att den här filmen når en stor publik men det vore väldigt kul. Jag tror det skulle betyda väldigt mycket för kvinnorna i detta land om förhållandet mellan Moa och Harry filmatiserades, säger hon.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om