Abir Al-Sahlani (C) är 42 år och riksdagsledamot, från Hägersten.
Vilka är de viktigaste frågorna för dig i EU-valet?
– Att få folk att gå och rösta är en av de viktigaste sakfrågorna, för jag tycker att det är så himla beklagligt att vi har detta demokratiska underskott, med så lågt valdeltagande, säger Abir Al-Sahlani.
När det gäller EU och vad parlamentet ska göra så har hon flera konkreta förslag.
– Nummer ett är att införa ett demokratilås på EU-medel. De länder som inte följer Köpenhamnskriterierna, som är kraven för att bli medlemsstat, de ska inte få stöd och pengar av EU om de inte fortsätter att följa de här kriterierna, som verkligen är minimikrav.
– Dels handlar det om transparens, att respektera rättsstatens principer, att man kan inte bara avskeda domare och ersätta dem i Högsta domstolen hur som helst, att alla ska vara lika inför lagen, och att respektera EU:s värdegrund, mänskliga rättigheter, att ha yttrandefrihet, och inte stänga ned universitet.
– Det finns en våg som har byggts högre och högre för varje dag som går, en högerpopulistisk, nationalistisk våg, som är direkt skadlig för det europeiska samarbetet, säger Abir Al-Sahlani.
– De har varit ganska EU-skeptiska till att börja med. Nu ser de själva att de får mycket mer makt, så nu vill de in i EU och förändra, säger de. Med förändra menar de att förstöra, sabotera samarbetet inifrån.
Det är beklagligt, säger hon, eftersom EU är ett fredsprojekt.
– Det borde vi försvara med alla medel som vi har till hands. Krig är inte så långt bort som man tror. För mig som ett överlevande krigsbarn är det så himla viktigt med fredsprojektet EU. Länder som samarbetar och handlar med varandra vill inte kriga med varandra, säger Abir Al-Sahlani som kom ensam till Sverige från Irak som 15-åring.
Centern har ett mandat i EU-parlamentet i dag.
– Jag är en "doer", så tänk vad vi kan uträtta när vi är två, eller tre, förhoppningsvis, säger Abir Al-Sahlani.
Efter Norrköping väntade Linköping och Motala, och så Norrköping igen för Abir Al-Sahlani, för en träff med företagare med utländsk bakgrund, företagare som har en stor livsmedelsbutik.
Människor med annan etnisk bakgrund möts mycket i livsmedelsaffärer, så det är en bra knutpunkt, ett sätt att träffa människor som Centern inte når vanligtvis vid sina kampanjer, menar hon.
– Människor med en annan bakgrund är ännu mindre benägna att rösta i EU-valet. Jag tycker att det är jätteviktigt att nå alla.
Den 8 maj startar förtidsröstningen i Sverige.