Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Miljöpartiet är på bettet

Norrköping2009-07-04 03:00
Detta är en ledare. Folkbladets ledarsida är oberoende socialdemokratisk.
I torsdags kväll bjöd den rödgröna oppositionen in till ett gemensamt mingel i Visby. Det bjöds på kaffe och kakor; den som ville ha något starkare fick köpa det själv. Ledare
Jag gick runt och småpratade med sossar, vänsterpartister och miljöpartister. (På http://www.folkbladet.se/direkt/widardirekt.aspx/ kan du se en video från minglet) Stämningen var god och avspänd. Partiledningarna var extra uppåt eftersom de just intervjuats av Expressen om den senaste opinionsundersökningen från Demoskop. Oppositionen ökar i opinionen. Miljöpartiet får sina bästa siffror någonsin - 9,3 procent - medan Moderaterna tappar drygt 6 procent. S och V står mer eller mindre stilla. Men som Mona Sahlin klokt säger till Expressen (3/7) så är det, det samlade resultatet för oppositionen som betyder något.Socialdemokrater runt om i landet måste nu ta till sig det nya läget. Sluta dröm om fyrtioplus resultat. S ingår numera i en koalition. Koalitionens chanser att föra en vettig och sansad politik - om de skulle vinna nästa val - ökar betydligt om de två mindre partierna inte blir alltför små. Det är ingen hemlighet att mitt hjärta klappar lite extra för miljöpartiet. Partiet har väldigt många spännande och skickliga politiker i sina led. Ett tvåsiffrigt MP 2010 vore toppen.
Läs mer om