Nostalgin frodas i politiken. Gammelvänstern har övertagit gammelhögerns tillbakablickande suckande. Den gode Olle Svenning på Aftonbladets ledarsida drog till med värsta nostalgisläggan i går. Vi lever enligt Svenning i de "döda berättelsernas tid". Det mesta är Reinfeldts fel. Han har malt ner politik och ideologi till samförståndets "snusförnuft".
Olle Svenning själv läser Karl Marx gamla berättelse om kapitalismens sammanbrott. Detta sammanbrott som Marx förutsåg med "exakthet" pågår just nu.
Dessvärre tycks det endast vara Svenning som upptäckt den marxistiska berättelsens aktualitet. Några trötta Sossar letar efter en ny berättelse att locka massorna med. Det är det hela. I politiken styr Dansk Folkeparti medan Fredrik Reinfeldts snusförnuft är populärare än någonsin hos väljarna.
Olle Svennings dystopi innehåller naturligtvis även ett par pärlor. Svenning är Svenning. I en passning till berättelsesökande Socialdemokrater erinrar han om att vare sig Per Albin Hansson eller Tage Erlander var några siande "mästerregissörer".
De förstod människors sociala och kulturella behov och försökte göra vad de kunde för att lösa problemen. Så var det förstås. Uppgiften är densamma i dag. Möjligen är uppgiften svårare i dag. Enligt Svenning eftersom Socialdemokrater och de flesta andra har lagt Marx berättelse på hyllan.
Enligt mig eftersom alla berättelser där människor reduceras till ödesstyrda objekt är hopplöst ute. Folk vill och kan i ökad utsträckning skapa sina egna berättelser i dag.
Döda berättelser är döda. Det har Svenning rätt i. Låt dem vila i frid. Det tycker jag.