Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

10 000 nya Finspångare

Norrköping2009-06-11 03:00
Detta är en ledare. Folkbladets ledarsida är oberoende socialdemokratisk.
Kersti Thorn är vd för KL Industrier i Finspång. I lördags firade Finspångarna Nationaldagen i Bruksparken. Kersti Thorn var en av talarna. Finspång har plats för "10 000 nya innevånare" sa Kersti Thorn. Det har hon helt rätt i. Ledare
Kersti Thorn ska inte uppfattas bokstavligt. Det är i stället tankens riktning som räknas. Det har stor betydelse var vi startar våra tankeprocesser. Den som startar med tanken: "Vi ska bli fler" har stora chanser att tänka andra tankar än den som startar framtidstänkandet med "Vi ska värna det vi har." För Finspångs del är den brutala sanningen att den som i huvudsak vill värna det vi har, mycket raskt kommer att ha allt mindre att värna om. Häromkvällen språkade jag lite med Denny Lawrot (C). Denny är Centerpartist och kommunstyrelsens ordförande i Finspång. Lawrot var på bra humör. Nya befolkningssiffror visar att Finspång ökat med 44 personer sedan årsskiftet.Jag frågade om Lawrot visste vilka de 44 inflyttarna var, varför de hade flyttat till Finspång, hur de trivdes? Det hade han inte hunnit ta reda på; uppgifterna om befolkningsökningen var nya också för Lawrot. Jag hoppas att han gör allt vad han kan för att verkligen undersöka saken. Finspångs framtid finns i nya invånares förväntningar och förhoppningar. Finspång har en jämförelsevis dynamisk arbetsmarknad. Kanske är inflyttarna människor som vill bo närmre sina arbeten? Eller är det pensionärer som söker sina rötter? Eller är det tillgången på hyreslägenheter som styr? En kommun som vill "bli fler" måste lägga örat till marken och lyssna in vad inflyttarna säger, tycker, vill och hoppas. Varje ny innevånare är en del av det djärva framtidsmålet om 10 000 fler Finspångare.
Läs mer om