Hur ser man ut när man kommer?
Frågan ställs av Ligga med P3, en ny satsning som behandlar sex och relationer i Sveriges Radios ungdomskanal. Programmet är ett av många nya på P3:s tablå i vår. Programledare är Nisse Edwall och Matilda Berggren. Tillsammans med producenten Julia Blomberg driver den senare sajten Ligga med P3 sedan tre månader.
- Vi är ganska explicita. Vi drar oss inte för att lägga upp ganska grova sexnoveller eller prata om incestfantasier. Det ska framförallt inte bli några pekpinnar och vi är inte politiskt korrekta, så det är bra att programmet sänds klockan 23, säger Julia Blomberg.
De största förändringarna i P3 under våren handlar om musik. Klassiska Tracks har försvunnit, liksom P3 Pop, P3 Hiphop och P3 Dans. I februari lanserar P3 i stället en ny musikkväll.
Hemligt
Format och programledare är hemliga än så länge, men Tomas Granryd som är programansvarig på P3 ger några ledtrådar.
- Vi bygger om i tablån och satsar på att skapa en tydlig musikkväll som bevakar och guidar till den nya och relevanta musiken, säger han.
Även P3 Kultur har fått stryka på foten i vårens tablå. Kultursändningarna ersätts av programmet P3 Sport, som behandlar ett av de ämnen som tidigare inte fått så stort utrymme i SR:s unga kanal.
- Det kanske inte tillfredsställer alla som lyssnade på P3 Kultur, men den biten kommer delvis att täckas av den nya musiksatsningen, säger Tomas Granryd.
Mer humor
P3 är också humorns hem i den statliga radion. Program som Lilla Al Fadji, Mammas nya kille, Cirkus Kiev och Humorhimlen kommer att finnas kvar. Samtidigt ska framtidens radiokomiker lockas fram. I nya Humorhimlen Lab experimenterar Rikard Nerbe med humor.
- Det kommer att bli både helt okända personer och etablerade komiker, men inga av de format vi gör har hörts i radion förut. tanken är också att vi ska hitta nya program som kan sändas i P3 i framtiden, säger han.