Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Samtidskonst som vill få oss att stanna upp

Obekväm arkitektur, brännande frågor om migration och Norrköpingbornas vardag. Tre inbjudna konstnärer som bott och verkat i Norrköping under sommaren visar nu sin samtidskonst i Industrilandskapet.

Mänskliga möten. Det var nyfikenheten på nya kulturer och platser som drev Quynh Vantu att bli en så kallad artist-in-residence i Norrköping över sommaren. På Kulturnatten invigs hennes verk,  bland annat Courtest Bridge under Bergsbron, där människor tvingas interagera socialt när de möts på den smala bryggan.
Foto: Sara Segraeus

Mänskliga möten. Det var nyfikenheten på nya kulturer och platser som drev Quynh Vantu att bli en så kallad artist-in-residence i Norrköping över sommaren. På Kulturnatten invigs hennes verk, bland annat Courtest Bridge under Bergsbron, där människor tvingas interagera socialt när de möts på den smala bryggan. Foto: Sara Segraeus

Foto:

NORRKÖPING2014-09-26 07:59

– Vad har ni gjort?! undrar en förbipasserande på Norra Grytsgatan.

– Det är konst, hojtar projektledaren Susanne Ewerlöf tillbaka.

Den amerikanska konstnären Quynh Vantu ler åt reaktionen. Med sin konst, här kallad Inconvenient architecture (Obekväm arkitektur), skapar hon rumsliga experiment. På Norra Grytsgatan har hon med skärmar av masonit byggt upp en avsmalnande korridor som bara lämnar ett smalt utrymme, 40 cm, att passera igenom. Hennes arkitektbakgrund avspeglas i konsten, som gäckar funktionalism och användarvänlighet.

– Min konst är obekväm, försvårar litet för människor, och vill få oss att dra ner tempot. Folk måste interagera med verket på något sätt. Och fundera på hur de ska röra sig för att ta sig igenom.

Läs mer om Norrköping Air-projekten, som invigs på Kulturnatten, i papperstidningen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!