Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Firar 180 år som kör

Musikaliska Sällskapets Kammarkör firar 180 år på söndag. Det görs med "musikalisk salong med te och dans" i Norrköpings stadshus. - Det var där sällskapet träffades förr och det känns väldigt roligt att vara där. Stadshuset är otroligt vackert och samtidigt så okänt, säger Johan Lamberth.

Musikaliska Sällskapets kör vid uppförandet av Händels "Messias" i Högre Allmänna Läroverkets aula våren 1928. Foto: Privat

Musikaliska Sällskapets kör vid uppförandet av Händels "Messias" i Högre Allmänna Läroverkets aula våren 1928. Foto: Privat

Foto:

NORRKÖPING2008-10-16 03:00
Musikaliska Sällskapets Kammarkör är en av Sveriges äldsta körer. Det är också för att knyta an till sällskapets gamla traditioner som kören firar med musikalisk salong. Skön sång och musik med te och snittar i pausen utlovas. Dessutom får publiken möjlighet att dansa till levande musik.På programmet finns flera pärlor ur repertoaren genom åren: körlyrik, jazziga tongångar, modernistiska stycken och renässansmusik.- Vi vill visa på körens bredd samtidigt som vi vill spegla det som sjöngs på 1800-talet, till exempel Brahms, säger Lamberth.Bred repertoar
MSK bildades 1828 när en skara med både kvinnor och män samlades hos brukspatronen Gustaf Norstedt i Arnbergska gården på Kungsgatan i Norrköping. Redan från början samlades kören på måndagar, men då var det hemma hos någon av dem som hade piano.Men efter bara några år öppnades det slutna sällskapet för fler medlemmar och började repetera i Stadshusets övre sal.Idag träffas körens av 35 medlemmar i IOGT-NTO:s lokaler och leds sedan 30 år tillbaka av Michael Bruze. Han har satsat på en bred och omväxlande repertoar med musik från olika epoker och genrer.Guld i Prag
Under åren har kören fått flera fina utmärkelser. Senast i vintras fick kören ett guldomnämnande i en tävling i Prag, bland annat berömdes den fina körklangen.Men vad är det som lockar medlemmarna att sjunga i kören?- Gemenskapen, svarar Johan Lamberth. Jag kan vara jättetrött när jag cyklar till kören, men efter 2,5 timmar är man på gång. Det är inspirerande. Vitaliserande. Sedan är det roligt att upptäcka ny musik, och att göra det tillsammans med andra.Inbjudna gäster i jubileumskonserten är harpisten Vera Schabbauer, recitatören Margaretha Winkfield-Jakobsson och sopransolisten Sofia Söderqvist.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!