Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Spricka i duon Hall & Oates – begär besöksförbud

Det har skurit sig rejält mellan medlemmarna i poprockduon Hall & Oates.

Daryl Hall och John Oates när duon introducerades i Rock & Roll Hall of Fame 2014. Arkivbild.

Daryl Hall och John Oates när duon introducerades i Rock & Roll Hall of Fame 2014. Arkivbild.

Foto: Charles Sykes/Invision/AP/TT

Musik2023-11-22 23:09

Daryl Hall, 77, stämmer sin tidigare bandkamrat John Oates, 75, och begär samtidigt besöksförbud.

Stämningen har lämnats in till en domstol i Nashville. Handlingarna är hemligstämplade men fallet är kategoriserat som en "kontrakt/skuld"-tvist, rapporterar Variety.

Även tidigare har det ryktats om spänningar mellan Hall och Oates. I en intervju i Bill Maher Club Random-podcast förra året sade Daryl Hall att John Oates inte var hans "kreativa partner".

"John och jag är bröder, men vi är inte kreativa bröder. Vi är affärspartners. Vi gjorde skivor som heter Hall & Oates tillsammans, men vi har alltid varit separata individer och det är en väldigt viktig sak för mig", sade Hall till Bill Maher.

Hall & Oates bildades 1972 och har släppt 18 studioalbum med hitsinglar som "Maneater", "Rich girl" och "Out of touch". Duon turnerade tillsammans så sent som i oktober 2022 och släppte sitt senaste studioalbum, "Home for christmas", 2006.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!