Sorry, Fame - experten tror på en outsider i schlager-EM
NORRKÖPINGSorry, Fame.Det blir Ryssland, Tyskland eller Turkiet som tar hem segern i helgens Eurovision Song Contest.Det spår Norrköpings schlagerexpert Michael Cederberg, musikjournalist på P3.
Spanien, Ryssland och Tyskland är Michael Cederbergs vinnartips i lördagens Eurovision Song Contest. FOTO: ROBERT SVENSSON
Foto: Fotograf saknas!
- Hon såg syndig ut och det tror jag slår i Europa. Fame borde släppa loss lite mer. Det känns som de håller tillbaka ganska mycket.
Michael Cederberg tippar att Fame hamnar på 10-12 plats. Och Michael vet vad han snackar om. I flera år har han suttit med i den jury som väljer ut bidragen till Melodifestivalen.
<b>Störst vinstchans</b>
I stället vinner Ryssland, Tyskland eller Turkiet i år. Det slår Michael fast utan att tveka.
- Ryska Tatu är en etablerad grupp som tävlar med en sämre kopia av monsterhiten "Not gonna get us". De lyckades dessutom skapa rejäla rubriker med sin presskonferens i veckan, där de blev utbuade. Det gav dem den bästa PR man kan få.
- Tysklands buggschlager "Lets get happy" går nog hem i såväl östblocket som Skandinavien.
- Turkiets bidrag tror jag blir den största hiten, oavsett hur det går i tävlingen. Sertab Erener är en etablerad artist som sjungit med bland andra Ricky Martin.
<b>Två skrällvarningar</b>
Men i kulissen lurar fler farliga vinnarkandidater. Enligt Michael är Irland och Spanien årets "dark horses"
- Irland, som så många gånger förpestat oss med ballader, har i år en pastisch på Olsen Brothers "Fly on the wings of love" med samma sköna känsla, säger Michael.
- Den andra är Spanien - som kan skrälla med sin latinodiscodänga "Dime". Men den saknar klockren refräng.
<b>I bottenligan</b>
I bottenskiktet tippar han att Malta, Portugal, Polen, Rumänien och Estland kommer trängas.
- Maltas bidrag drunknar fullständigt bland alla anonyma ballader, säger Michael Cederberg. Balladernas tid är förbi.
- Estlands bidrag påminner om Brain Storm fast med en mycket sämre låt, totalt utan charm.
<b>Telefonröstning</b>
För första gången i tävlingens historia har tittarna makten. Den svenska röstningen följer den europeiska tv-organisationen EBU:s regler, vilket innebär att man inte kan ringa och rösta på sitt eget land.
- Jag tror det är ganska bra att folket får säga sitt. Samtidigt finns det nackdelar och en är att vissa missgynnas, till exempel ballader. Det som sitter som en smäck gynnas. Men det ärviktigt att tävlingen får hits och då ligger uptempolåtarna bättre till.
En jury skulle knappast ge Österrikes komiker Alf Poiers pajaslåt "Weil der mensch zählt" några höga poäng. Men den kan plocka poäng i stugorna, gissar Michael.
- Medelålders män som sitter och skränar i tevesofforna kan nog rösta på honom. Jag vill ha sådana här bidrag med i tävlingen. Man har en lika stor behållning av att klaga som att hylla.
I år är det heller inga länder som åker ur och även det tycker Michael är positivt.
- Sådant hämmar en del länder, säger han.
...Fame: "Hamnar på 10-12 plats i finalen."
...schlager-EM: "Jag vill ge en stor känga till alla de som säger Schlager-SM och Schlager -EM. Det heter Melodifestivalen och Eurovision Song Contest. Det är en meloditävling för mer än schlager."
...plojlåtar: "Hör till teveunderhållningen. Det är bidrag som "Hoppa hulle", Greklands bidrag förra året (syntrobotar, red anm) och de slovenska transvestiterna som gör tävlingen minnesvärd."
...TV-kommentatorerna: "Kan förstöra hela upplevelsen. De ska inte babbla sönder röstningen. Alla förstår vad deux points betyder. Det räcker med en schysst presentation av artisterna, inte så mycket tyckande."
... Pekka Heino: "Tror han kommer nog göra ett bra jobb."
... sitt första schlagerminne: "1972 när hela Europa såg Family four. Det tyckte jag var en häftig grej."
... irländska ballader: "Det är oerhört tråkigt med alla irländska segrar på 90-talet. De har förpestat oss med många smetiga ballader."
... svenskar sjunger på engelska: "En del låtar gör sig bättre på andra språk, som Mendez till exempel. Nu är det möjligt för fler artister att ställa upp i Melodifestivalen."
... Norrköpingsaktuella Sarek: "Skickade in sin låt Genom eld och vatten nio gånger innan den kom med i Melodifestivalen."
... Bert Karlsson: "Har skickliga kompositörer som kan konsten att snickra ihop schlagers."