Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Sophia Somajo får jubileumspris

Kultur och Nöje2008-12-23 03:00
22-åriga Sophia Somajo mottar Skaps jubileumspris för sitt arbete som kompositör, producent och låtskrivare. Hon har skrivit låtar åt bland andra Darin, Vincent Pontare och Backstreet Boys.Sophia Somajo har inte bara skrivit låtar åt andra. Hon slog igenom förra året med singeln "Stockholm calling", en låt som hon skrev och producerade själv hemma i sovrummet, endast med hjälp av sin bärbara dator. Den nådde till radiostationer och ledde så småningom till ett skivkontrakt. "Laptop diaries", hennes debutalbum, kom i september och fick fin kritik.Mottagarsumman för Skaps jubileumspris är 40 000 kronor.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!