Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Nyinstiftat pris till Benny Fredrikssons minne

Kulturhuset Stadsteatern och operasångerskan Anne Sofie von Otter instiftar ett pris på 100 000 kronor till Benny Fredrikssons minne, skriver Kulturhuset Stadsteatern i ett pressmeddelande.

Kulturhuset Stadsteatern och operasångerskan Anne Sofie von Otter instiftar ett pris på 100|000 kronor till minnet av Benny Fredriksson, som dog 2018.

Kulturhuset Stadsteatern och operasångerskan Anne Sofie von Otter instiftar ett pris på 100|000 kronor till minnet av Benny Fredriksson, som dog 2018.

Foto: Christine Olsson/TT

Kultur och Nöje2020-07-02 11:25

Kulturhuset Stadsteatern och operasångerskan Anne Sofie von Otter instiftar ett pris på 100 000 kronor till Benny Fredrikssons minne, skriver Kulturhuset Stadsteatern i ett pressmeddelande. Syftet med priset är att: "lyfta fram kulturskapare som med spännande uttryck har en vilja att nå ut brett", skriver man i pressmeddelandet.

Benny Fredriksson var vd för Kulturhuset Stadsteatern mellan 2013 och 2017 och dog i mars 2018. Han var även skådespelare och regissör och gift med Ann Sofie von Otter.

"Bennys nyfikenhet och passion för sitt yrke och sin roll som kulturarbetare var enastående och underbar. Han gav allt med oupphörlig entusiasm. Vi vill ge vårt Bennypris till någon som delar hans kärlek till konsten och som har förmågan att nå ut med den självklarhet och oräddhet som han gjorde", säger Anne Sofie von Otter i pressmeddelandet.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!