Låt oss slippa en vinnarlugg
Jag minns, åh vad jag minns. Först älskade jag Family Four. De vann 1971 med Vita vidder, det är den första, sista och endaste sak med vinteranknytning som får mig på bra humör. Sommarlåten de vann med året därpå har jag däremot inte ett endaste litet minne av, skulle inte kunna gnola fram en ton ens under pistolhot.
SEN FINNS DET såklart artister och låtar som jag inte kan glömma även om jag skulle vilja. Forbes med sin Beatleslåt, Tomas Ledins Hollywood, Ted Gärdestad och hans Satellit, Kenta med sin sexchocka´la 69 och Lills tappade kläder. Magnus Uggla, Eva Dahlgren, Orup, Lena Ph, Martin Stenmarck och så Nanne med den eviga frågan vad hon har bakom luggen? Jag har sett bilder där hon har håret uppsatt eller lite lagom lugg sådär men det var ett tag sen. Nu förtiden ser det ut som - vänta kolla där kommer en lugg! Näe, det är ju Nanne Grönvall. Det skulle inte förvåna mig om det en dag visar sig att det är Ingela "Pling" Forsman som de senaste åren har bott under Nannes lugg. Eller i alla fall har sitt sommarställe där.
EN DEL ARTISTER slår igenom i Melodifestivalen. En del blir nästintill kultförklarade. Först upp som en sol som Kikki Danielsson, sen ner som en pannkaka som Kikki Danielsson, sedan upp som en kultsol som Kikki Danielsson. Fast det är en del av charmen att melodifestivalen alltid är en arena där det aldrig är för sent att bli förlåten, att bli älskad på nytt. Så är det kanske för Israel som får vara med i Eurovision song contest för att tydliggöra att schlager och politik absolut inte ska blandas ihop.. Om sanningen ska fram är den europeiska finalen inte riktigt lika kul. De har ju så konstig musiksmak. Utom Finland såklart som har, visade det sig till slut, rätt musiksmak. Fast schlager? Näe, inget jag går omkring och trallar på i alla fall.
Nu gäller det att vi svenskar visar var skåpet ska stå, det är ju ett tag sedan sist. Vi skulle redan på förhand kunna enas om att rätt låt ska vinna. Vad sägs om Caroline af Ugglas? Nähe, Regina Lund då? inte...hon den där fröken som skickade in en egen låt som kom med? Okej gör som ni vill, men låt oss slippa att skicka en lugg till Helsingfors!t
...läs också Åsas blogg
på www.folkbladet.se
på www.folkbladet.se
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!