Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

"Nomadland" Oscarsfavorit efter Toronto

Filmen "Nomadland" har tilldelats People's choice award, det finaste priset på filmfestivalen i Toronto, skriver flera medier.

Frances McDormand spelar huvudrollen i prisbelönta "Nomadland".

Frances McDormand spelar huvudrollen i prisbelönta "Nomadland".

Foto: Searchlight Pictures/AP/TT

Film2020-09-20 22:30

Därmed seglar filmen, regisserad av Chloé Zhao, upp som en av förhandsfavoriterna inför nästa års Oscarsgala. Tidigare år har filmer som mottagit utmärkelsen i Toronto, som "Jojo Rabbit", "Green book", "12 years a slave", "The king's speech" och "Slumdog millionaire" både nominerats till och, i alla fall förutom det förstnämnda, även belönats med en Oscar för bästa film.

"Nomadland", med Frances McDormand i huvudrollen som en änka från en insomnad gruvstad i Nevada som hittar ett nytt liv längs de amerikanska vägarna, belönades även med Guldlejonet på filmfestivalen i Venedig i år.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om