Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Amerikanska skådespelare förbereder för strejk

Det amerikanska skådespelarfacket SAG-AFTRA förbereder sig för att kunna gå ut i strejk när dess avtal går ut den 30 juni, skriver Variety.

Fran Drescher från SAG-AFTRA och Meredith Stiehm från Writers Guild of America West under de sistnämndas strejk. Arkivbild.

Fran Drescher från SAG-AFTRA och Meredith Stiehm från Writers Guild of America West under de sistnämndas strejk. Arkivbild.

Foto: Chris Pizzello/AP/TT

Film2023-05-18 09:39

Det amerikanska skådespelarfacket SAG-AFTRA förbereder sig för att kunna gå ut i strejk när dess avtal går ut den 30 juni, skriver Variety. Styrelsen röstade enhälligt för att rekommendera medlemmarna att ge tillstånd till en strejk.

– Det är inte ett första alternativ, utan en sista utväg. Som min pappa alltid säger: "bättre att ha och inte behöva än att behöva och inte ha", säger fackets ordförande Fran Drescher.

Det är alltså inte säkert att skådespelarna ansluter till manusförfattarna i facket Writers Guild of America (WGA), som nyligen gick ut i strejk – bland annat på grund av de förändringar som inträffat i film- och tv-världen efter strömningstjänsternas intåg. Men tanken är att kunna ha en bättre utgångspunkt inför förhandlingarna.

Skådespelarfacket vill delvis ta upp samma frågor som manusförfattarna, nämligen högre löner för att möta inflationen och ett bättre skydd mot AI.

Facket representerar över 160 000 medlemmar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om