Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Fyra anhållna på Bråvalla

Det första dygnet har 35 personer anmält sina mobiler stulna. 14 personer har provtagits för narkotika.

Mobilstölder. Flera har anhållits.

Mobilstölder. Flera har anhållits.

Foto: Mikael Strand

BRÅVALLA2016-07-01 10:40

De 14 personerna har även förhörts misstänkta för ringa narkotikabrott, eget bruk. Vad gäller mobilstölderna greps fyra personer födda 1984–96 vid 22.30-tiden på torsdagskvällen efter en spaningsinsats. De greps i en bil på väg från festivalområdet. På fredagsförmiddagen anhölls de misstänkta mobiltelefontjuvarna och polisen har tagit ett antal telefoner i beslag. Beslaget gjordes i samband med gripandet.

Flera av telefonerna är inte stöldanmälda vilket betyder att polisen kan tvingas lämna tillbaka telefonerna till de misstänkta, om det inte kommer in stöldanmälningar som matchar de beslagtagna telefonerna. Det är därför mycket viktigt att den som saknar sin telefon gör en anmälan så fort som möjligt. Polisen uppger att man behöver kunna ange fabrikat, typ, färg, telefonnummer och helst också IMEI-nummer.

"Din telefon blir då registrerad i polisens register och polisen kan identifiera den som stulen om den anträffas", skriver polisen på sin hemsida.

Vid 20.30-tiden i går kväll greps en person misstänkt för förberedelse till bedrägeri. Han hade ett flertal misstänkt falska biljetter till festivalen. Han frigavs av åklagare efter förhör.

Strax före kl 02.00 kunde en man i 25-årsåldern gripas för stöld ur garage i Marielundsområdet. En anmälare hörde att det var någon i garaget och larmade då polis som kunde gripa en man med "fingrarna i syltburken" Mannen är känd av polisen sedan tidigare.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!