Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Tjocka barn – ett problem som växer

KRÖNIKA2015-11-10 11:00
Det här är en krönika. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Efter att ha skrivit ett antal krönikor, blir man alltmer medveten om den kraft som finns i ord och hur man formulerar sig. Det gäller att tänka till när man skriver. Det självklara för mig kan få en helt annan innebörd för någon annan. På nätet finns det en uppsjö av dråpliga gamla tidningsrubriker som kan illustrera vad jag menar. Den första lyder: ”Man påträffad på gata i Hällefors” (Nerikes Allehanda). Nog för att glesbygden avfolkas, men att det är så illa att till och med en man på gatan blir nyhetsstoff. Brott är ju ett stående inslag i våra tidningar och Sydsvenska Dagbladet rapporterade vid ett tillfälle om: ”21-åringen anhölls misstänkt för grov stöld av åklagare”. Vissa yrkesgrupper är tydligen mer eftertraktade än andra.

Det är tufft på arbetsmarknaden, det vet de flesta. Det sägs att arbeta i gruva är det farligaste man kan ägna sig åt. Men när man läser den här rubriken kan man fråga sig om det inte finns de som har det värre: ”Fyra av tio stryper IT-konsulter” (Vision). Har man dessutom oturen att bli arbetslös, så väntar nästa dråpslag. En kvällstidning konstaterade nämligen att: ”Arbetslösa har rätt till dagisplats”. Vore det kanske bättre att ha rätt till arbete istället?

I södra Sverige verkade man förr ha problem med befolkningstillväxten, åtminstone om man läser en rubrik från i slutet på 90-talet: ”Färre gökar i södra Sverige”. (SVD). Branscher kan ibland hamna i kris, något som Expressen beskrev på följande sätt år 2001: ”Flygbolagen måste kapa” – var detta rätt medicin för att öka affärerna tro?

I Östergötland beskrev Corren läget efter Göteborgskravallerna 2001 på följande sätt: ”Fem av sex östgötar kan häktas i dag”. Det lär ha blivit tomt på gatorna i Östergötland om så många skulle in i häktet. Polisväsendet visar dock ingen pardon mot brottslingar och det ger utdelning. Det inser man när man läser Västmanlands Läns tidning som konstaterar: -”Polisen bröt kvinnans ben – får 900 000 danska kronor”.

Att befolkningens hälsa är viktig för samhället märks när man läser om: ”Tjocka barn - ett problem som växer”(Västerbottens Folkblad).

När det gäller rekrytering är det viktigt att man hamnar rätt! Det gäller att få så många som möjligt intresserade av att söka jobbet. Det svenska försvaret är ständigt på jakt efter nya talanger. Jag vill minnas att jag såg följande annons i dagspressen vid något tillfälle: ”Är du myndig? Är du svensk medborgare? Är du intresserad av det Svenska Försvaret? Är du fullt frisk?”. Man ska se upp med orden ibland.

Läs mer om