Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Thailandsresor för reumatiker?

Norrköping2004-02-07 06:00
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.
Landstinget vill lägga plåster på såren efter sina prioriteringar. De som själva betalar resa och uppehälle kan få gratis vård i Thailand -- en kostnad på ca 13.000-14.000 kronor för 14 dagar. Men det behövs nog en månads vistelse för att få ut något av behandlingarna. Tanken är god, men här blir det plånboken som avgör igen. En sjukpension skulle inte räcka till sådana resor, och det är en lång och jobbig resa; 13-14 timmar med flyg plus transfer till och från flygplatserna. De som ej har de här pengarna, eller ork, måste få den bästa vård som finns här. Ev. studieresor bör inte bekostas med skattepengar.
Läs mer om