Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Hackare hade bakdörr till dansk centralbank

Cyberkriminella har haft tillgång till en it-bakdörr in i Danmarks Nationalbank i sju månader.

Danmarks Nationalbank är landets centralbank. Arkivbild.

Danmarks Nationalbank är landets centralbank. Arkivbild.

Foto: Janerik Henriksson/TT

Danmark2021-06-29 09:53

Det var en del av den globala cyberattacken mot it-företaget Solarwinds, enligt it-sajten Version2.

Angreppet ska inte ha kommit längre än att en bit kod i centralbankens it-system informerade hackarna om att bakdörren var redo att öppnas för dem, enligt dokument som it-sajten har tagit del av.

Nationalbanken kan dock inte utesluta att hackare har missbrukat bakdörren för att ytterligare kompromettera banken, enligt dess leverantör av it-systemet. Men banken uppger att den inte hittat några "bevis för att attacken fick några verkliga konsekvenser".

Solarwinds-attacken drabbade delar av USA:s regering, företag och myndigheter över hela världen och upptäcktes i december. Det var redan känt att danska myndigheter och företag hade påverkats.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!