Trots komponentsbrister, inflationsskrÀck och ökade smittotal har vÀrldens börser hÄllit emot. Stockholmsbörsen Àr för Äret upp 33 procent och trots det, den ska upp Ànnu högre. Mattias Isakson, chef för strategi och allokering pÄ Swedbank, gör bedömningen att Stockholmsbörsen vid Ärsskiften kommer ha nÄtt en högre nivÄ Àn nu.
ââVi anser att det Ă€r för tidigt att hoppa av uppgĂ„ngen, sĂ€ger han till TT och fortsĂ€tter:
ââVi har egentligen sökt en liten korrigering av marknaden under sommaren och den skulle mycket vĂ€l kunna komma nu men vi tror att korrigeringen Ă€r relativt kortsiktig. Det Ă€r dĂ„ lĂ€ge att öka sin aktieplacering för korrigeringen Ă€r inget som sannolikt kommer pĂ„verka pĂ„ lĂ„ng sikt.
Flera faktorer
BedömningslĂ€get att Ă€ndĂ„ behĂ„lla övervikt i aktier och undervikt i rĂ€ntor som investering utgĂ„r frĂ„n en tidsperiod pĂ„ 3â6 mĂ„naders sikt och tar nu avstamp i de faktorer som drivit aktiemarknaden efter pandemins utbrott.
En av riskfaktorerna som lyfts Àr delta-varianten av coronaviruset och dess effekt pÄ samhÀllet. Mattias Isakson poÀngterar att mycket fortfarande Àr oklart kring Delta-varianten men ...
ââ.... den stora breda vĂ€rlden verkar sannolikt fortsĂ€tta hĂ„lla öppet pĂ„ ett annat sĂ€tt Ă€n nĂ€r pandemin slog till. Det gör sannolikt att den ekonomiska Ă„terhĂ€mtningen fortsĂ€tter om Ă€n med lite mindre fart. Det bĂ„dar för tillvĂ€xt.
FrÄn centralbankshÄll har signaler under senare tid kommit om en nedtrappning av stödköp pÄ rÀntemarknaden, nÄgot som exempelvis riksbankschef Stefan Ingves lyfte vid ett digitalt seminarium förra veckan. Detta Àr en faktor medger Mattias Isakson men det fortsatta lÄga rÀntelÀget vÀger fortsatt tungt.
ââFortsatt stark konjunktur och fortsatt lĂ„ga rĂ€ntor Ă€r det som stöttat optimismen och kommer sannolikt stötta framĂ„t. Dessutom Ă€r inte bolagens förvĂ€ntningar gĂ€llande vinster Ă€nnu bruten och det Ă€r vinsterna vi ska vĂ€rdera pĂ„ marknaden.
TT: Hur ser du pÄ komponentsbristen som orosfaktor?
ââSka man vara riktigt krass beror det pĂ„ att grundefterfrĂ„gan Ă€r sĂ„ stark att kapaciteten inte klarar av situationen. Det Ă€r klart att vill du köpa en produkt kan den bli försenad men du kommer sannolikt Ă€ndĂ„ köpa produkten vilket gör att det inte kommer att slĂ„ undan den ekonomiska tillvĂ€xten, bara att den skjuts framĂ„t vilket gör att det Ă€ndĂ„ ser bra ut.
Ăvervikt mot Europa
RegionmÀssigt behÄlls en övervikt i Europa medan man Àr betydligt mera negativ till Japan med en undervikt. De flesta smÄsparare har dock sin portfölj frÀmst riktad mot Stockholmsbörsen.
ââVi gillar i grund och botten Stockholm men det Ă€r ocksĂ„ en av de marknader som gĂ„tt upp mest. VĂ€rderingsmĂ€ssigt Ă€r Stockholm nu lite dyrare historiskt sett i förhĂ„llande till Europa och USA. DĂ€rför ska man ha en neutral vikt och Stockholm kommer inte sticka ut pĂ„ samma sĂ€tt.