Det kan innebÀra ökat stöd eller en ökad statlig styrning nÀr det gÀller ansvaret för flygplatsernas roll och utgifter, enligt Eneroth.
ââVĂ€ldigt mĂ„nga av de icke-statliga flygplatserna brottas med ekonomiska problem, har stora underskott och ibland Ă€r det smĂ„ kommuner som fĂ„r bĂ€ra flygplatsen. Ăven om vi ger statligt stöd sĂ„ Ă€r man i ett lĂ€ge dĂ€r man fĂ„r prioritera mellan kommunernas andra uppgifter, sĂ€ger Eneroth.
Ăr vĂ€lkommet
ââJag tror att det hĂ€r kommer att vĂ€lkomnas av vĂ€ldigt mĂ„nga kommuner som i dag tar ett stort ansvar för sina flygplatser.
Att se över landets flygplatser Àr ocksÄ en beredskapsfrÄga, enligt Eneroth.
ââBĂ„de nĂ€r det gĂ€ller brand- och ambulansflyg men ocksĂ„ beredskap i vidare bemĂ€rkelse. BeredskapslĂ€get visar pĂ„ behovet av att ha en sĂ€ker och tillgĂ€nglig infrastruktur och dĂ€rför kan det inte bara vara upp till kommunerna, sĂ€ger Eneroth.
I linje med klimatmÄl
Förslagen som tas fram ska vara i linje med klimatmÄlen och ha de transportpolitiska mÄlen som utgÄngspunkt.
TT: Bör inte andra, grönare transportmedel prioriteras?
ââI huvuddelen satsar vi mycket pĂ„ att bygga ut jĂ€rnvĂ€gssystemet och stĂ€lla om transportsektorn till elektrifiering. Men flyget mĂ„ste ocksĂ„ stĂ€lla om. En viktig del hĂ€r Ă€r att sĂ€kerstĂ€lla att flygplatserna, inte bara de statliga, har förutsĂ€ttningar för att kunna tanka med biodrivmedel och sedan framöver att kunna ladda elflygplan, sĂ€ger Eneroth.