Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Gamla fartyg med rysk olja hot mot Östersjön

En armada av gamla fartyg som fraktar rysk olja till länder långt bort hotar nu Östersjön, rapporterar SVT.

Gamla fartyg i uselt skick med olja hotar Östersjöns miljö, enligt Länsstyrelsen i Blekinge. Arkivbild.

Gamla fartyg i uselt skick med olja hotar Östersjöns miljö, enligt Länsstyrelsen i Blekinge. Arkivbild.

Foto: Åsmund Isaksen

Ekonomi2023-07-02 08:03

En armada av gamla fartyg som fraktar rysk olja till länder långt bort hotar nu Östersjön, rapporterar SVT.

Fartygen är i uselt skick, med rostiga skrov, dålig navigationsutrustning och pressad personal. De transporterar olja från Ryssland som västländerna nu inte vill ha på grund av sanktionerna till länder långt bort som inte har något emot att handla med Ryssland.

Då sanktionerna infördes byggde Ryssland enligt analysföretaget S&P upp en skuggflotta med 400 gamla fartyg. De kör nu oljan genom bland annat Östersjön.

– De här fartygen är äldre och sämre. Vi ser en ökad risk för oljeutsläpp i Östersjön. Gamla oljefartyg i undermåligt skick nära vår kust är oroväckande, säger Peter Ryman, försvarsdirektör på Länsstyrelsen i Blekinge till SVT.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!