Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Vi behöver bli fler i Söderköping

Norrköping2010-03-09 03:00
Det här är en debattartikel. Åsikterna i texten är skribentens egna.
Ett ökat bostadsbyggande är den största näringslivsfrågan i Söderköping. Vi behöver bli flera för att klara framtidens utmaningar och skapa framtidstro för våra företagare. Vi behöver bli flera för att för att få ett ökat skatteunderlag. Vi behöver bli flera för att få ett ökat underlag för våra restauranger, butiker och andra näringsställe.Söderköping kan inte bara leva på sex veckors turism och aktiviteter på sommaren. Vi behöver bli flera för att slippa lägga ner dagis, frita och skolor p.g.a. minskat barnunderlag. Söderköping har stora förutsättningar att kunna växa, då det är en bra kommun att bo och leva i.Söderköping har med sitt strategiska läge många fördelar, närheten till två storstäder Norrköping och Linköping, goda kommunikationer och nära till flygplats, järnväg och hamn. Vi behöver flera invånare. Länstyrelsens prognos för Söderköping var för år 2000 16.000 invånare och idag har vi bara 14.000.Vi behöver ett ökat byggande av villor, radhus och lägenheter med hyresrätt, gärna i gruppbebyggelse och smartare lösningar. Jag vill ha ett Söderköping med en ökad frihet, att bo i villa, radhus, lägenhet.Jag vill ha en blomstrande och växande kommun med ett rikt näringsliv, en god ekonomi och framtidstro till gagn för Söderköpingsborna.
Läs mer om