Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Helt logiskt att stoppa spriten på Klockfesten

Foto: Anna Lögdberg

Norrköping2009-11-14 03:00
Det här är en debattartikel. Åsikterna i texten är skribentens egna.
Att ifrågasätta alkoholkulturen är tabu. Trams, säger Folkbladets redaktör. Detta trots att allt fler människor drabbas av de negativa konsekvenserna. De här negativa konsekvenserna av alkohol lever av en alkoholkultur som genomsyrat samhället alltmer. Hela tiden rekryteras i denna kultur nya individer som får eller orsakar problem. Alkohol är en av de främsta faktorerna bakom förtida död, sjukdom, olyckor av olika slag och skador. I flera fall den främsta.Men sambandet mellan måttlighetskulturen och missbruket och allehanda alkoholrelaterade problem är uppenbart. Den logiska följden av det måste bli att alla alkoholkulturens uttryck måste kunna omprövas. Så även Klockfesten i Finspång. Särskilt som kommunen har ett ansvar för folkhälsan. Tro förresten inte på allt som står i tidningen! Mitt förslag var att välkomstdrycken och vinet till varmrätten skall ersättas med alkoholfritt. Det berättade inte Folkbladet! Den förändringen tyckte jag kunde vara rimlig som en början. Det finns en paradox här. De som fortfarande har kontroll över sitt drickande och således borde kunna minska det tycker att de som har förlorat kontrollen ska minska sitt drickande. Men det är klart att den slutsatsen kommer man ju till när man vägrar att göra en fullständig analys av problematiken. En slutsats som flyttar ansvaret från flertalet.Inga jämförelser i övrigt men nog känner jag mig lite som Galilei. I den här miljön är det inte lätt att förklara att jorden cirkulerar runt solen.
Läs mer om