Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Finspång bör ta initiativet

Norrköping2007-03-22 06:00
Det här är en debattartikel. Åsikterna i texten är skribentens egna.
Den borgerliga riksdagsmajoriteten har hittills inte lyft ett finger för att genomföra reformer som skulle möjliggöra lokalt styrda välfärdskontor av det slag som tidigare fanns i Finspång. Före valet, inte minst på den nationella konferens som kommunen och Beställarförbundet anordnade i Finspång i maj förra året, var det ett annat ljud i skällan från de borgerliga.
Idén om lokalt producerad och styrd välfärd har nu emellertid fått stöd från Mona Sahlin. I sitt installationstal som nyvald ordförande för socialdemokraterna sade hon sig stödja tanken på en reformering av de människonära välfärdsverksamheterna. I Finspång samverkade socialtjänsten, närsjukvården, arbetsförmedlingen och Försäkringskassan på ett unikt och effektivt sätt. Från och med det gångna årsskiftet är dock verksamheten avvecklad; kvar finns bara en spillra av den framgångsrika organisationen.
Häromdagen gick jag runt i riksdagshuset och talade med politiker från olika partier. Mitt bestämda intryck är att det finns flera politiker - inte minst i centerpartiet med socialutskottets ordförande Kenneth Johansson i spetsen - som är intresserade av att verksamheter som den som fanns i Finspång åter ska bli möjliga.
Socialdemokraterna och centerpartiet i Finspång borde ta ett initiativ. Gör en gemensam uppvaktning av Kenneth Johansson och Ylva Johansson (socialdemokrat och vice ordförande i socialutskottet).
I det nya läge som Mona Sahlin har skapat finns det kanske framtidsmöjligheter för Finspångs effektiva och lokalt bestämda välfärdsorganisation.
Läs mer om