Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Fel om pensionerna

Foto: HENRIK MONTGOMERY / SCANPIX

Norrköping2009-12-11 03:00
Det här är en debattartikel. Åsikterna i texten är skribentens egna.
SKPF skriver i Folkbladet att den moderatledda regeringens politik ger större skattelättnader till män än till kvinnor. Helt fel; det är samma skattetabeller för män och kvinnor. Problemet är att regeringen har ärvt av socialdemokraterna att kvinnor har lägre lön än män. Detta håller nu på att rättas till men det tar tyvärr lång tid. Exempelvis när S styrde var andelen kvinnliga myndighetschefer bara 32 procent medan idag går 50 procent av de statliga toppjobben till kvinnor. Förklaringen till varför SKPF med flera påstår att alliansregeringens skattesänkningar främst går till de rika har nu avslöjats. S+V+MP har redovisat i en rapport "Högerpolitiken klyver Sverige" att alla som har en lön över 19 700 kronor i månaden anses vara höginkomsttagare. Mot den bakgrunden kan man förstå varför de rödgröna vill återställa de höga skatterna så att ett vårdbiträde som nu efter nyår får behålla 17 760 kronor mer per år och en sjuksköterska som får behålla 20 808 kronor snarast skall bli av med de skattesänkningarna.Avslutningsvis påstår SKPF att Sveriges pensionärer är de mest beskattade i världen. Verkligen en svidande kritik mot socialdemokraterna. Faktum är att alliansregeringen har sänkt skatten för landets pensionärer till skillnad från S som tog ut högre skatter för alla som hade pension. De flesta har nog inte heller glömt att S såg till att inte räkna upp pensionen fullt ut vilket sedan aldrig återställdes. Den politiken vill nog inte pensionärerna ha tillbaka.
Läs mer om