Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Fel att skylla på Sundin

Jörgen Rundgren och hans moderater hade straffspark i Norrköpings kommunalval i höstas. Ändå blev Norrköping en av de ytterst få större städer där socialdemokraterna lyckades stanna kvar vid makten.

Norrköping2007-03-23 06:00
Det här är en debattartikel. Åsikterna i texten är skribentens egna.
I går, på nyhetsplats i Folkbladet, hävdade Rundgren att misslyckandet i Norrköping delvis kan förklaras med folkpartisten Mattias Sundins attack mot innevånarna i stadsdelen Hageby. Förvisso gjorde fp ett dåligt val i Hageby. Men det gick i stort sett lika dåligt i Norrköping och i resten av landet som vad det gick i Hageby. Rundgrens förklaring håller därför inte. Jag förstår att han grämer sig över valförlusten. Men det är lite dålig stil att ge en alliansbroder skulden för nederlaget.
Läs mer om