Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Alice ger vänstern nytt hopp

Norrköping2007-06-13 06:00
Det här är en debattartikel. Åsikterna i texten är skribentens egna.
Tre av de totalt sju talarna i dagens partiledardebatt är kvinnor. För två av dem är det debut. Mona Sahlin inleder med sitt debattdeltagande en förhoppningsvis högst treårig karriär som riksdagens oppositionsledare. Det ska bli spännande att lyssna på henne. Jag följer debatten på plats.
Alice Åström ersätter Lars Ohly i partiledardebatten. Hon har chansen att bryta vänsterpartiets dramatiska nedgång - under 4 procent i en av de senaste opinionsmätningarna - när hon nu offentligt tar steget fram som kandidat till ordförandeposten efter Lars Ohly. Förändringar måste till. Gudrun Schymans framgångsrika förnyelsearbete har raserats. Ohly har lyckats kleta fast kommunismen vid sitt parti igen. Och väljarna vänder vänstern ryggen.
Med Alice Åström återkommer hoppet om återkomst för en modern och folklig vänster. Få saker i svensk politik är mer efterlängtat i mina ögon. Fast man ska nog inte hoppas för mycket. Enligt vad jag förstår har Åström starkt motstånd i kommunistfalangen i partiet. Det finns starka krafter som hellre går under - som rätttrogna - än som lyfter med Alice Åström. Går Ohly, säger mina källor, kommer gammelkommunisten Kalle Larssom att ersätta honom.
Men man vet aldrig. Alice Åström har visat förr att hon vet hur en slipsten ska dras.
Läs mer om