Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

4 482 kronor att leva för

Norrköping2010-02-05 03:00
Det här är en debattartikel. Åsikterna i texten är skribentens egna.
Nu finns det säkert dom som har det mycket värre? Men inte trodde jag att regeringen skulle ändra existensminimumet för oss som har med kronofogden att göra? Nog för att jag visste att moderater alltid sett ner på arbetare och fattig-pensionärer. Men eftersom jag endast hade existens (efter kronofogdens avdrag) innan, så trodde jag ju naturligtvis inte att jag kunde på det sämre?Men tyvärr blev det så. Jag fick beslutet häromdan. Jag har även ringt och pratat med kronofogden, men det enda dom säger är: regeringen har tagit nya beslut, och ändrat regler (dom på kronofogden kan ju inte lastas för det här, men den "trevliga" regeringen däremot).Förut fick jag kvar 4 800 kronor när jag hade betalat hyran. Nu höjde dom bostadstillägget (bra, om dom inte samtidigt hade höjt summan de drar). Förut kunde de bara dra 230 kronor (annars kom jag under existensminimum). Nu, med ändrade regler ska dom dra 1 050 kronor per månad. Alltså får jag ut (netto inklusive bostadstillägget) 340 kronor mindre i månaden. Inbillar sig de styrande att mat, el, bensin och så vidare har blivit billigare? Nu är det säkert en hel del som kommer att säga: Men vi som har socialbidrag då? Vi har ju ännu mindre. Men jag vet med säkerhet att de flesta med socialbidrag kan till exempel få sin medicin betald, läkarbesök, visst arbete av tandläkare, hyran, många av räkningarna och så vidare. Tyvärr är det inte alla som "tjatar", men många gör det (där ska det heller inte vara nån skillnad, men tyvärr är det så, det beror tydligen på hur "fräck" man är, eller hur mycket man står på sig?). Men som sagt: det är troligen många äldre/ungdomar som har det värre? Jag kommer säkert att överleva, men jag tycker det är väldigt, väldigt konstigt att enligt regeringen så blir det i en handvändning 340 kronor billigare att leva. Existensen (enligt kronofogden) ska nu vara: 4 482 kronor när hyran är betald. Det alltså vad jag får över numera. Jag ska nog klara mig? Men jag tror ju inte alliansens anhängare behöver oroa sig?
Läs mer om