Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

70 kvadratmeter stort hus på Vikbolandet sålt till nya ägare

Fastigheten på Hagerstorp 5 på Vikbolandet har fått nya ägare.

Området kring Hagerstorp 5

Området kring Hagerstorp 5

Foto: Google Maps

Fastighetsaffärer2021-11-27 14:53

Köpare är Hans Urban och Anna Elisabet Uhrenius, båda 56 år, och säljare är Eva Maria Söderström. Köpet blev klart i november 2021 och priset blev 1 675 000 kronor. Huset byggdes 2009 och har en boyta på 70 kvadratmeter.

I somras såldes ett annat hus lite mindre än en kilometer därifrån, på Djäknetorp Bofatorp. Där landade priset på 510 000 kronor för det 35 kvadratmeter stora huset.

Det här är andra gången fastigheten sålts sedan huset byggdes. Sist huset såldes var maj 2016. Då var priset 1 390 000 kronor, vilket innebär att värdet ökat med 21 procent.

Se alla lagfarter här

Sök själv bland alla lagfarter

De senaste tolv månaderna har det sålts ett hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Djäknetorp Bofatorp, som gick för 510 000 kronor.

Karta: Norrköpings kommun
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!