Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

69 kvadratmeter stort hus i Gusum sålt för 1 650 000 kronor

Antonia Viktoria Moberg, 32 år, från Skärblacka har tagit över fastigheten på adressen Sågvägen 1 i Gusum från Ingrid Monika Nyström och Boo Erik Carl Wilhelm Gunnar Nyström.

Området kring Sågvägen 1

Området kring Sågvägen 1

Foto: Google Maps

Fastighetsaffärer2022-10-04 05:08

Ägarbytet blev klart i september 2022 och köpesumman blev 1 650 000 kronor. Husets byggår är 1980 och det har en boyta på 69 kvadratmeter.

I maj såldes ett annat hus bara några hundra meter bort, på Sågvägen 28. Där såldes ett 66 kvadratmeter stort hus och priset för det blev 2 150 000 kronor.

Fastigheten har nu sålts två gånger på sex år. Den senaste försäljningen var maj 2016. Då var priset 1 430 000 kronor, vilket innebär att värdet ökat med 15 procent.

Se alla lagfarter här

Sök själv bland alla lagfarter

De senaste tolv månaderna har det sålts fem hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Fiskarhagsvägen 18, som gick för 2 450 000 kronor.

Karta: Söderköpings kommun
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!