Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

60-talshus på 135 kvadratmeter sålt i Lindö, Norrköping - priset: 3 950 000 kronor

Fastigheten på Redaregatan 17 i Lindö, Norrköping har fått nya ägare.

Redaregatan 17

Redaregatan 17

Foto: Google Street View

Fastighetsaffärer2022-02-08 12:16

Köpare är Caroline Elisabeth och Jonas Peter Johansson, 41 och 48 år, boende på Ånestadsgatan i Norrköping och säljare är Arne Frieds dödsbo. Köpet blev klart i januari 2022 och priset blev 3 950 000 kronor. Huset är 135 kvadratmeter stort och byggdes 1969.

För mindre än en månad sedan såldes ett annat hus lite mindre än en kilometer därifrån, på Du Rietzvägen 15. Där blev priset för det 156 kvadratmeter stora huset 4 800 000 kronor.

Se alla lagfarter här

Sök själv bland alla lagfarter

De senaste tolv månaderna har det sålts 46 hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Rorsmansvägen 2C, som gick för 11 000 000 kronor.

Karta: Norrköpings kommun
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!