Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

30-talsvilla dyraste försäljningen på Vikbolandet hittills i år - pris: 6 500 000 kronor

Årets hittills dyraste hus på Vikbolandet är huset på adressen Regattavägen 11 på Vikbolandet.

Området kring Regattavägen 11

Området kring Regattavägen 11

Foto: Google Maps

Fastighetsaffärer2020-08-14 09:30

Köpet blev klart i juli 2020 och priset blev 6 500 000 kronor. Köpare är Andreas och Jeanette Tretten, 42 och 41 år, och säljare var Evy Margitta Feldt. Huset byggdes 1938 och har en boyta på 34 kvadratmeter.

Dyrast hittills i år i hela Norrköpings kommun är huset på Tallskogsvägen 18. Det såldes i april för 8 250 000 kronor.

I höstas såldes ett annat hus lite mindre än en kilometer därifrån, på Jonsbergs-Lindö 38. Där såldes ett 50 kvadratmeter stort hus och priset för det blev 3 900 000 kronor.

Se alla lagfarter här

Karta: Norrköping
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!