Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

124 kvadratmeter stor villa såldes för 3 150 000 kronor - årets dyraste hittills i Skärblacka

Huset på adressen Sågvägen 49 i Skärblacka har fått nya ägare.

Foto: Fotograf saknas!

Fastighetsaffärer2019-12-17 03:03

Priset på 3 150 000 kronor gör det till den dyraste försäljningen hittills i år för ett hus i Skärblacka. Huset är byggt 1984 och har en boyta på 124 kvadratmeter. Köpare är Axel Johansson, 25, och Alexandra Mahrs, 33, och säljare var Veronika och Niclas Larsson. Köpet blev klart i december 2019. Dyrast hittills i år i hela Norrköpings kommun är huset på Bråviksvägen 68. Det såldes i januari för 13 500 000 kronor. Knappt en kilometer därifrån såldes nyligen ett annat hus, på Ekvägen 27. Där såldes ett 74 kvadratmeter stort hus och priset för det blev 1 450 000 kronor. Se alla lagfarter här

Karta: Skärblacka
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!