Armin Tankovic, med ett förflutet i IFK Norrköping, har haft en känsloladdad höst.
Först överlägsen serieseger i norrettan med Dalkurd och sedan ett oväntat besked. Succétränaren Andreas Brännström lämnar laget – något som får Tankovic att tveka om en fortsättning.
– Det var en jävla stor chock att Brännström slutade. Skittråkigt, säger Tankovic till Dalarnas Tidningar på nätet och fortsätter:
– Även om jag accepterar hans beslut så är det självklart tråkigt att han slutar. ”Brännan” hade en stor del i våra framgångar.
Dalkurd vill behålla Tankovic och har lagt fram ett erbjudande som de hoppas nyckelspelaren nappar på.
– Men jag skriver inte på något förrän jag vet vem som ska träna laget. Jag vill ju ha en tränare som ser på fotboll på samma sätt som jag gör, säger Tankovic.
En annan före detta IFK-spelare som kan titulera sig seriesegrare är Viktor Rönneklev. Högerbacken har bestämt sig för att fortsätta karriären i allsvenska nykomlingen Jönköpings Södra. Jönköpings-Posten uppger att Rönneklev har skrivit på, även om han själv är lite mer försiktig i sitt uttalande.
– Det är inte helt klart än och vi har bra samtal. Jag hoppas och tror att det ska lösa sig inom en snar framtid, säger Rönneklev till tidningen.
Adnan Kojic jagar en ny klubb efter separationen från IFK. Han har lämnat klubbsökandet åt sin agent och det ska finnas förfrågningar från såväl allsvenskan som superettan.
– Det kan vara ett bra läge att flytta nu. Det är dags att släppa handbromsen, menar Kojic.