Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Hanna taggad för debut

Bakom alla rutinerade ryttare i Gothenburg Horse Show finns även en del färskingar. Åbys Hanna Sörlin är en av dessa.

Debutant. Hanna Sörlin gör sitt första Gothenburg Horse Show i påskhelgen.

Debutant. Hanna Sörlin gör sitt första Gothenburg Horse Show i påskhelgen.

Foto: Titti Olovsson

RIDSPORT2016-03-23 16:30

På torsdag debuterar Norrköpingstjejen, som fyller 20 år i sommar, i mäktiga Scandinavium.

Tävlingarna pågår under påskhelgen.

– Det blir stort, något man sett fram emot ända sedan jag började rida. Det har varit ett mål under hela mitt liv, berättar hon.

Young Rider Krafft Cup, som Hanna ska tävla i, är öppen för ryttare i åldrarna 16-21 som rider storhäst. Åby-talangen har kvalificerat sig som ett av tio svenska ekipage. Hon säkrade platsen i Borås för två veckor sedan.

– Så de svenska ryttarna känner jag förstås till bra. Däremot vet jag inte ännu vilka utlänningar som ska vara med. Jag har inte satt upp någon egentlig målsättning, vill bara att det ska gå så bra som möjligt.

Hanna tävlar med sin förstahäst, elvaåriga Vianetta som hon haft i ett och ett halvt år.

– Hon är rutinerad och har gått på 1.60-höjder tidigare. Nu blir det som högst 1.45 så höjderna avskräcker inte.

Kan publiken i Göteborg bli ett hinder, ni har väl aldrig tävlat i en sån stor arena tidigare?

– Jag tror inte det. Hon brukar vara väldigt cool och inte bry sig så mycket om saker runtomkring. Vi fick ändå en liten försmak när vi tävlade i Helsingborg Arena tidigare. Samtidigt kan man såklart inte veta exakt hur hon reagerar i Göteborg. Det ska i alla fall bli sjukt kul.

Som många andra toppryttare "föddes" Hanna Sörlin i branschen, hon har ridit sedan barnsben.

Meningen var att hon skulle ha flyttat till Tyskland förra hösten, men planerna ändrades i sista stund.

– Det blev rätt bra ändå. Det är möjligt att jag ändå satsar på utlandet någon gång i framtiden, säger Hanna.

Som inte behöver känna sig ensam i Göteborg. Anna Lagerfelt, även hon från Norrköping, ska också tävla. Junioren är med i en klass som heter Morgondagens Vinnare.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!