FOTBOLL. Svärtinge tog tre viktiga poäng hemma på Lindängen mot Dagsberg, och satte därmed press på de övriga bottenlagen.
Hemmalaget gick ifrån till 2-0 tidigt i matchen efter två snygga nickmål. Gästerna reducerade sedan på straff tio minuter före halvtid.
Med knappa kvarten kvar att spela punkterade Albin Eklund matchen med sitt 3-1-mål.
- Det var en rättvis seger. Vi vet att vi är svårslagna på hemmaplan och idag var vi effektiva i våra avslut. Dagsberg hade spelet i början av andra halvlek, men sedan jämnades det ut och några riktigt farliga lägen att komma närmare på slutet hade dem inte, säger Svärtinges tränare Krister Johansson.
En poäng av tolv
- Vi har det tungt just nu, en poäng på fyra matcher är alldeles för dåligt. Vi har tappat tre spelare under sommaren och har inte marginalerna med oss, men det spelar ingen roll. Spelmässigt släpper vi för enkla mål och vi är för tama. Nu gäller det att vi visar hjärta och sliter i de matcher som är kvar, säger Dagsbergs tränare Pierre Ekdahl.
Svärtinge - Dagsberg 3-1 (2-1)
Målskyttar, Svärtinge: Jacob Gillström, Dennis Norblad, Albin Eklund.
Dagsberg: Anders Whass (straff).