Azechs assisterande tränare Naim Gergin är bedrövad över Grebos rasistiska uppträdande, och över att domarteamet inte ingrep i händelserna på Grebovallen i tisdags kväll.
Foto: Klas Lindahl
Laddar...

Azechledaren: "Jag mår väldigt dåligt"

NORRKÖPING Azechs sportchef och assisterande tränare Naim Gergin hade tillsammans med sitt lag en mardrömslik tisdagkväll. De rasistiska tillmälena blev till slut för mycket och hans lag tvingades avbryta division 4-matchen mot Grebo. - Jag mår väldigt dåligt över det som har hänt, säger han.

Det var när de verbala påhoppen avlöste varandra i Azechs bortamatch mot Grebo som Naim Gergin tillsammans med huvudtränaren Valdo Nyabaro valde att ta laget av planen.

Då återstod över en halvtimmes spel på matchuret.

- Både deras spelare och ledare gick långt över gränsen, vi fick tillrop som "jävla djur" och "jävla turk".

Blev ignorerade

Det blev kontroversiellt redan vid Grebos 1-0-mål i första halvlek.

- Vi hade en spelare som låg ner och hade riktigt ont på mittplan. Då bad vi domaren om en avblåsning och Grebo om att spela ut bollen. Men vi blev ignorerade och spelet tilläts fortsätta.

I påföljande situation gjorde Grebo 1-0.

Den redan osportsliga och rasistiskt laddade atmosfären eskalerade i samband med att matchen fortsatte.

I paus lät sportchefen Gabriel Kulen domarna veta att om ingenting gjordes åt den hotfulla situationen skulle Azech lämna banan.

Så skulle det sedermera också bli.

Publiken drogs med

I andra halvlek trycktes både Azechs 16-åriga målvakt och bollen in i mål.

Målet godkändes och norrköpingslagets målvakt blev enligt egen utsago kallad "jävla turk".

- Även publiken ropade saker som "idioter" efter våra spelare, tillägger Gergin.

Vid ställningen 3-0 avbröts matchen. Då återstod större delen av andra halvlek.

 

Läs mer i tidningen