Halvägs i elitserien avancerade Norrköpings Atletklubb, NAK, till en andraplats genom att lyfta 1 676 poäng. NAK hade hemmamatch mot Kalmar AK, som man besegrade med 523 poäng.
- Johan Elliot gjorde ett fantastiskt jobb som coach och peppade grabbarna till flera personliga rekord, säger NAK:s chefstränare Johan Paldanius. Formtoppen i laget är klart stigande och det finns mera att ta. Det känns bra inför näst sista omgången, som går i Jönköping den 28 mars.
Individuella resultat för NAK:s elitlag:
o Christoffer Gonzales: ryck 126 kg, stöt 151 kg
o Andreas Enström: ryck 111 kg, stöt 130 kg
o Mehdi Fattah: ryck 105 kg, stöt 130 kg
o Richard Rosén: ryck 98 kg, stöt 130 kg
o Patrick Berggren: ryck 90 kg, stöt 120 kg
o Andreas Berggren: ryck 91 kg, stöt 115 kg
NAK:s damlag tävlade också i lördags. Linn Fridström lyfte 50 kg i ryck och 67 kg i stöt, Veronika Lundgren 50 kg i ryck och 55 kg i stöt och Anna Rhodin tog 36 kg i ryck och 48 kg i stöt. Ungomslagets Erik Paldanius fick ihop 23 kg i ryck och 31 kg i stöt. I juniorlaget tävlade Armin Javor och han lyfte 50 kg i ryck och stöt 73 kg.