Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Helena trea i Helsingfors

Inga poäng i världscupspremiären. Men Helena Lundbäck tyckte att formen var på gång. Hon hade rätt. Tredjeplatsen i Helsingfors gav 135 000 kronor.

Foto: ADAM IHSE / SCANPIX

NORRKÖPING2008-10-20 03:00
Helena Lundbäck slog till i den finska huvudstaden. I världscupsklassen var Ekenryttarinnan en av tio som gick till omhoppning.Förra helgen blev det ingen placering på Madick. I Helsingfors gick det bättre.- Det var en trixig bana, svår men inte omöjlig, säger Lundbäck till ridsportförbundets hemsida.Helena hade bara holländarna Gerco Schröder och Leon Thijssen före sig. Omhoppningen visade klassen på startfältet - alla tio ekipage var felfria.- Lite ringrostig kände jag mig eftersom jag inte ridit fort på Madick på länge, säger Lundbäck.Det gav ändå en fin tredjeplacering och 135 000 kronor som belöning.I den totala VC-sammanställningen ligger Helena sjua. Nästa sammandrag är i Lyon.
Rolex FEI World Cup, 1,60-hoppning: 1) Gerco Schröder, Holland, Eurocommerce Milano 0+0 35,37 2) Leon Thijssen, Holland, Olaf 0+0 37,16 3) Helena Lundbäck, Sverige, Madick 0+0 37,96
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!