Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Tusan, vilken ridsportfest

RIDSPORT.

Sport2008-05-22 03:00
På fredag-söndag tjuvstartar ridfesten ute i Åby med Norrköping Horse&Ponny Show. Under tre dagar, från morgon till sena kvällen, kommer 224 ryttare från 82 klubbar att tävla på 401 hästar. Totalt gör de 999 starter, vilket innebär att flera klasser har en bra bit över 100 startande.Största stjärnan är utan tvekan landslagsryttarinnan Linda Heed, Trosa Vagnhärad, som kommer ner med sex hästar. Andra intressanta namn är naturligtvis Ekenryttarna Viktor Melin och Kim Krog.Nästa veckoslut, med start 29 maj, är det dags för de stora klasserna med Malin Baryard-Johnsson i spetsen.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!