Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Malin och Tamina vann i Vigo

RIDSPORT.

Sport2008-02-09 03:00
Äventyret i spanska Vigo började strålande för Malin Baryard-Johnsson. På Tamina vann hon nämligen fredagens första klass, en 1,45-hoppning. Tamina noterade noll och tiden 27,59 vilket räckte till seger och drygt 18.000 kr. Tvåa var Ideal de Roy med Philippe Rozier från Frankrike och trea Zarmiro med danskan Tina Lund.Kvällens 1,50-hoppning med Butterfly Flip gick inte lika bra. Malin och "Flippan" rev nämligen ett hinder och fick fyra fel vilket innebar en placering runt 30-strecket.Marcus Fuchs, Schweiz, med Granie 5 vann fredagens huvudklass.Det är först i kväll som Butterfly Flip ska vara fullt igång, då avgörs nämligen Världscupshoppningarna och Malin behöver ytterligare en del poäng för att vara säker på en plats i finalen i Göteborg.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!