Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Utspark som avslutade avsparken

Hans Lundins välriktade utspark (nåja, bollen nådde aldrig in på planen) symboliserar att byggandet av nya Idrottsparken är nära.

Foto: Sandh Moa

Sport2008-01-12 03:00
Tillställningen på VM-läktaren under fredagen inleddes med att VD:n för AB Norrköpings Idrottspark, Magnus Nilsson, visade bilder på hur den färdiga arenan kommer att se ut. Fans, inbjudna gäster, media och generalsekreterare Sune Hellströmmer samlade ihop sig i ett tält på VM-läktaren. Alla var där för att ta adjö till gamla Parken och samtidigt säga hej till det nya 290-miljonersprojektet som ska stå klart hösten 2009. Björn Ahlberg, vice ordförande i Svenska Fotbollförbundet och mångårig ordförande i IFK Norrköping, hyllade uppfräschningen som han menade "ligger helt i rätt i tiden". - Som norrköpingskille känns det lite tårdrypande, menade Ahlberg som sedan lämnade över till IFK-fantasten, författaren och dramatikern Magnus Nilsson. Hans inlevelsefulla tal hyllade fotbollen samtidigt som han delade med sig av sin starka kärlek IFK. Nya Idrottsparken är redo att ta form.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!