Tipsa Folkbladet
SMS:a 72680 FB ditt tips, Mejla: redaktion @folkbladet.se
Sök

Senaste nytt

08:23 FINSPÅNG
Plånbok stals på privat fest

07:37 NORRKÖPING
Inbrott i kontor

Måndag

20:32 NORRKÖPING
Lex Maria- anmäler flickas död

Nyheter från Wighs

11:05 Norrköping
Trafikolycka på Gamla Övägen

07:34 Norrköping
Inbrott på kontor

02:21 Stockholm
Man skottskadad på Södermalm

Mest lästa - dygn

8/2 ÖSTERGÖTLAND
Här står polisen

8/2 NORRKÖPING
IFK tystade AIK-klacken

9/2 NORRKÖPING
IFK ratar utländsk trio

8/2 FINSPÅNG
Ytterligare en drabbad av kortbedrägeri

9/2 FINSPÅNG
Från Trollhättan till Finspång

SD är ett fantasilöst enfrågeparti

Vi vill inte skuldbelägga invandrare kollektivt för att problemen har uppstått. Dock vågar vi påstå att en illa genomtänkt invandringspolitik, i kombination med andra illa genomtänkta politikområden, har gett upphov till vissa betydande problem.


 

Två konkreta områden är arbetslösheten och bostadsbristen. Den massarbetslöshet som präglar EU innebär enorma påfrestningar på trygghetssystemen.

 

 

Omvandlingen till postmodernt tjänstesamhälle har gjort att framför allt många lågutbildade satts på bar backe. Utslagningen börjar tidigt: Inte mindre än elva procent av eleverna i nian underkänns och utestängs från gymnasieskolan.

 

 

Det bör heller inte förnekas att invandringen till Sverige under dessa betingelser faktiskt gjort att fler ska slåss om jobben.

 

 

Den disharmoniska arbetsmarknaden samt en allmän trend av inflyttning till storstäderna leder sedan till kronisk bostadsbrist i många kommuner. Det faktum att det råder bostadsbrist har förstås med omfattningen av bostadsbyggandet att göra. På samma sätt spelar här även invandringen roll, självklart påverkas bostadsbristen av att fler människor flyttar in i Sverige och ska bo här.

 

 

Att erkänna dessa negativa effekter av invandringen är inte att dela Sverige-demokraternas ideologi. Men det är ett nödvändigt erkännande, att deras kritik faktiskt är berättigad.

 

 

Sedan är det förstås en öppen fråga hur man vill hantera problemen, om det ska ske genom en aktiv näringspolitik, sänkta skatter och någon form av offensiv bostadspolitik.

 

 

Eller om man ska minska invandringen. Kanske både och? Om inte invandringen av nya människor också kan ske parallellt med fler nya jobb och nya bostäder, så kommer misären att tillta och därmed också stödet för ett parti som lyfter fram invandringen som ett problem.

 

 

Nyckeln till att stoppa SD:s tillväxt på lång sikt måste alltså vara att bekämpa de problem vars grogrund partiets existens bygger på.

 

 

De människor som röstar på SD är missnöjda med en rad saker i samhället, där SD saknar svar på de allra flesta. De andra partierna borde här faktiskt kunna kosta på sig en hel del gott självförtroende i debatter om industrin, transportnätet och alla möjliga frågor som spelar stor roll och där SD skulle framstå som det fantasilösa enfrågeparti det idag är.

 

 

Vi som sett SD inifrån vet att det är ett parti som organisatoriskt och resursmässigt inte har mycket att komma med.

 

 

Tommy Funebo f d partisekreterare SD Leo Sundberg f d programledare i Radio SD Stockholm

Publicerad 2009-07-21 00:23
Ändrad 2009-07-21 07:56
Tipsa en vän Tipsa en vän Skriv ut Skriv ut Större textMindre text Textstorlek

 TIDNINGENS SENASTE OBJEKT
DatumMärkePris
23/1TOYOTA AVENSIS299000 kr 
23/1TOYOTA YARIS126000 kr 
23/1TOYOTA AVENSIS289000 kr 
23/1TOYOTA AVENSIS264000 kr 
23/1TOYOTA PRIUS- 
 TIDNINGENS SENASTE OBJEKT
DatumTjänst
3/2Semestervikarier - 
30/1Processoperatörer / Vals..- 
30/1LÖNEASSISTENT- 
30/1CIVILINGENJÖRER TILL NORGE- 
30/1En miljö- och hälsoskydd..- 
 TIDNINGENS SENASTE OBJEKT
DatumVara/rubrikPris
1/25900 kr 
26/11500 kr 
12/1- 
9/1550 kr 
8/1- 
Sök här bland 49720 annonser