Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Björklunds fördomar

Björklunds fördomar. 54 av Sveriges 5, 500 grundskolor har en kristen huvudman. Liberalerna i riksdagen anser att dettta hotar integrationen.

Björklunds fördomar. 54 av Sveriges 5, 500 grundskolor har en kristen huvudman. Liberalerna i riksdagen anser att dettta hotar integrationen.

Foto: TT

Widars ledare2016-09-13 06:00
Detta är en ledare. Folkbladets ledarsida är oberoende socialdemokratisk.

Det finns ungefär 5, 500 grundskolor i Sverige. 66 stycken av dessa är "fristående skolor med konfessionell inriktning". Det vill säga vad som i folkmun kallas för religiösa friskolor. Av dessa har 54 skolor en kristen profil, 11 har en muslimsk inriktning och 1 skola är judisk. Liberalernas partiledare Jan Björklund och några av hans partikompisar föreslår nu på DN Debatt att inga fler religiösa friskolor ska ges tillstånd att starta. De skolor som redan finns ska dessutom förbjudas att utöka antalet elever.

Bakgrunden till Björklunds förslag är att "Sverige står inför den största integrationsutmaningen någonsin" och att det kan befaras att de konfessionella skolorna inte garanterar att deras elever "tar del av de liberala värden som den svenska läroplanen vilar på."

Mer att läsa: Ljuset från Stockholm.

Likt en vänsterpartist bygger sin bild av skolor på fördomar om vinster så låter Jan Björklund sina fördomar om religion styra bilden av skolan. För oss i de breda mellanmjölkslagren som vare sig är allergiska mot Gud eller Mammon gäller istället att kvaliteten och ingen annat än kvaliteten ska avgöra en skolas öde. En skola där barnen i god ordning lär sig vad som är politiskt bestämt i Läroplanen; det är en bra skola. Punkt och slut.

Mer att läsa: Ovilligt högerspöke.

När jag för drygt 20 år sedan fick frågan om att ställa upp som ordförande i Friskolornas riksförbund var det just de religiösa skolorna som fick mig att tveka. Jag tyckte mig se risker för religiös segregation och indoktrinering och utanförskap. För att skaffa mig mer kunskaper och insikter gjorde jag en liten turné till en handfull kristna och muslimska skolor. Det som mötte mig ute på skolorna var självklart sammansatt och mångfacetterat. men det dominerande intrycket var att skolorna i många fall fungerade som trygga bryggor in i det röriga och profana samhället. För invandrarbarn ute i fattiga förorter kan den religiösa skolan rentav vara ett stort kvalitetslyft jämfört med den förortsskola de annars skulle gått i.

Religiösa skolor, kommunala skolor, vinstdrivna skolor, stiftelseskolor och/eller idéburna skolor som inte håller måttet i Skolinspektionens granskningar ska självklart stängas.

Att stoppa och förbjuda skolor bara därför att de driva av en församling eller kyrka; det är däremot rena tokerierna.

Ledare