I onsdags sattes spaden i jorden vid den södra sidan av korsningen 210/E22 (Statoilkorset), här ska nu byggas ny räddningsstation. Höll i spaden gjorde Håkan Hagström, räddningschef, Magnus Berge(C), kommunstyrelsens ordförande samt Anders Whass från byggentrepenören ED bygger drömmar som står för själva byggnationen.
Vad gäller Håkan Hagström är detta i stort sett det sista han gör på sin post, han jobbar sin sista dag före pensionen när Folkbladet talar med honom på fredagen.
– Ja, jag tar ut semester efter idag så detta är min sista dag här, berättar Håkan Hagström som fört en lång kamp för en ny räddningsstation under sin tid som räddningschef.
Den gamla stationen, byggd på 1950-talet, har blivit alltmer sliten, omodern och trång och diskussioner om en ny station har pågått ända sedan 1980-talet.
– Man kan väl säga att jag ärvde frågan när jag tillträdde 2003, vi började då jobba fram olika förslag som presenterades till politikerna.
Håkan Hagström ser orsakerna till att räddningsstationen nu blir av i kommunens satsning på Mariehov samt den kommande nya förbifarten.
– Placeringen blir faktiskt optimal med nära avstånd till stadskärnan men också ut till kommande sträckningen av E22.
Det här blir alltså egentligen det sista som händer under din tid som räddningschef, hur känns det?
– Det känns faktiskt jättebra att det här bygget äntligen blir av.
Den nya stationen kommer att vara en integrerad station som ska innehålla räddningstjänst samt ambulans. Nu ska dock ambulanstjänsten snart upphandlas på nytt och det kommer att vara klart till februari 2016.
– Vi erbjuder lokaler i den nya stationen, sedan får vi se hur det blir men det blir ju samordningsvinster med en sådan lösning.
Det är också andra nyheter som stundar för Söderköpings räddningstjänst, planen är att man ska ingå i Räddningstjänsten Östra Götaland (RTÖG) från och med januari 2015.
– Det här gäller för Söderköping, Valdemarsvik samt Åtvidaberg och de avgörande besluten ska tas i respektive fullmäktige under hösten, sedan är det tänkt att dessa räddningstjänster uppgår i RTÖG från januari 2015, säger Håkan Hagström.
Så vad blir de största förbättringarna med den nya stationen?
– Vi får ändamålsenliga lokaler med allt från riktiga porthöjder och bredder, automatik, bra personalutrymmen till träningsmöjligheter. Det blir en modern station med alla faciliteter helt enkelt.
Den nya stationen beräknas stå färdig för invigning till i september 2015.