Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Tredje branden anlagd

Senaste dygnen har det varit lugnt i fastigheten på Breda vägen efter den senaste tidens bränder, polisen har dock ingen misstänkt gärningsman.

Anlagd. Teknikerna konstaterade att även den tredje branden på Breda vägen var anlagd.

Anlagd. Teknikerna konstaterade att även den tredje branden på Breda vägen var anlagd.

Foto: Lennart S Svensson

BROTT2017-02-04 16:00

– Alla som bor i fastigheten har hörts ett par gånger plus att vi hört boende i grannfastigheterna, det har inte lett oss till någon misstänkt gärningsman, men vi har några uppslag som vi arbetar vidare med, säger Leif Hermansson, polis vid grova brott i Norrköping.

Efter den utökade tekniska undersökningen efter den senaste branden har man kunnat konstatera att även den var anlagd.

– Det är ett lite märkligt beteende att tända eld på samma ställe tre gånger om man säger så, säger Leif Hermansson.

Vad som kan ligga bakom vet inte polisen, men att det skulle vara en pyroman tar man inte som självklart. Norrköping har bara haft en känd pyroman tidigare - och han greps i det närmaste på bar gärning av just Leif Hermansson.

Om de anlagda bränderna i källaren varit riktad mot exempelvis någon som står i skuld till kriminella, tror inte Leif Hermansson.

– Jag tror inte det, utan att det finns andra orsaker som ligger bakom.

Inte heller tror han att bränderna på Breda vägen har något sammanhang med bilbränderna vid hamnen, mer än att de tidsmässigt sammanfaller.

Fastighetsägaren har vidtagit säkerhetsåtgärder när det gäller brandskyddet och ett kodsystem som registrerar vem som går in i källaren kan vara på gång.

Polisen har också höjt sin närvaro i området, bland annat genom polisen har uppsikt över fastigheten och att patrullbilar cirkulerar dygnet runt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om