Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

"Ryktas om bordell och andra konstiga grejer"

"Jag ser byggnaden från min balkong och man kan misstänka att det bor folk där", säger Reidar Svedahl (L), ordförande i bygg- och miljönämnden.

Bor olagligt? Nu ska kommunen undersöka vad det är för verksamhet i den gamla pizzerian i Lindö.

Bor olagligt? Nu ska kommunen undersöka vad det är för verksamhet i den gamla pizzerian i Lindö.

Foto: Mikael Strand

NORRKÖPING2016-09-08 15:00

Historien bakom byggnaden på Kanalgatan i Lindö är lång och med många turer.

– I vintras fick vi i nämnden veta att det var en pizzeria i byggnaden som tidigare drev fotbollsgolf, men något tillstånd för sån verksamhet har aldrig kommunen gett och det hade heller inte kommit in någon ansökan, säger Reidar Svedahl.

Så ägarna ombeddes sluta med verksamheten, vilket de också gjorde. Men i samband med avvecklandet av pizzerian fick kommunen in en ansökan om att driva ungdomshärbärge i lokalerna, riktigt vad det skulle innebära är oklart. Man hade också berättat att man kontaktat Migrationsverket för att kunna driva någon form av flyktingboende.

– Vi skulle aldrig ge ok för något som helst boende i det området. Oavsett om det är Sheraton Hotel, Bill Clinton eller någon annan som ansöker. Om vi skulle ge tillstånd att övernatta i lokalerna skulle det innebära att de som fått tillståndet kan kräva att hamnen stängs och oljecisternerna tas bort, säger Reidar Svedahl.

De stora cisternerna 40 meter bort över kanalen är stora riskfaktorer och byggnaden ligger för nära ur säkerhetssynpunkt.

Läs mer: Kommunen har tecknat avtal.

Efter semestern började Reidar Svedahl få lappar i brevlådan från grannar som undrade vad det var för verksamhet i lokalerna och det spekulerades vilt om vad det var.

– Det har ryktats om bordeller och andra konstiga grejer. Folk tror det ena och det andra. Sedan startade en tråd på facebook och där har jag nu skrivit att vi i bygg- och miljönämnden har öppnat ett ärende och ska titta på det här, säger Reidar Svedahl.

Nu ska allt skötas lagligt och demokratiskt och det kommer att ta ett tag medan de kommunala kvarnarna mal.

– Folk hör av sig och undrar varför det ska vara så jävla svårt att sätta stopp för verksamheten, men vi kan inte bara kliva in och säga till, vi måste sköta det enligt konstens alla regler och de som driver verksamheten måste få säga sitt. Vi följer helt enkelt svensk lag, säger Reidar Svedahl.

Han tror att det kan ta mellan 3-6 veckor innan man kommit till en lösning.

Samtidigt rör sig engelskspråkiga asfaltsläggare i Lindö, det spekuleras i om det är "vildcamparna" från Himmelstalund som är i farten och om det är de som bor i den gamla pizzerian.

– Jag vet inte om det är de som bor där, säger Reidar Svedahl.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om