Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

M förklarar tystnaden

”Sådant trams bemöter jag inte.” Så förklarar Sophia Jarl (M) Moderaternas tystnad på kommunfullmäktige.

Moderaternas oppositionsråd: Fredrik Björkman, Roger Eklund-Åkesson och Sophia Jarl.

Moderaternas oppositionsråd: Fredrik Björkman, Roger Eklund-Åkesson och Sophia Jarl.

Foto: Calle Slättengren

POLITIK2018-10-16 19:00

Vid måndagens fullmäktigemöte var huvudpunkten på dagordningen val av kommunalråd, oppositionsråd och kommunstyrelse.

I ett pressmeddelande skriver Moderaterna att mötet hade föregåtts av en "intensiv motkampanj" mot den valtekniska samverkan som Moderaterna ingått med Vänsterpartiet och Miljöpartiet.

”Det är främst Socialdemokraterna som velat smutskasta Vänsterpartiet och Miljöpartiet. Deras argumentation har hela tiden gått ut på att påstå att V och MP skulle släppa fram Sverigedemokraterna.”

”Moderaternas krav i samverkan har dock hela tiden varit att valresultatet ska respekteras så långt som möjligt. En del av detta handlar om att Sverigedemokraterna blev så pass starka att de tar ett oppositionsråd av egen kraft”, skriver M.

– Jag är inte politiker för att kunna stänga ut ett parti – jag är engagerad för att kunna genomföra den politik väljarna har gett oss förtroende för. Genom den här samverkan stärker vi vår ställning med fler poster i olika nämnder än vad vi hade vunnit själva. Det tror jag att våra väljare uppskattar, säger Sophia Jarl (M), oppositionsråd och gruppledare.

Kvartetten framförde under kvällen kritik mot att Moderaterna inte försvarade och förklarade sin utgångspunkt i den valtekniska samverkan. Bland annat anklagade KD Moderaterna för att släppa fram vänsterpolitik:

– Det blir nästan lite löjligt att Eva-Britt Sjöberg anklagar oss moderater för detta när Kristdemokraterna själva till och med har en gemensam sakpolitisk plattform med Socialdemokraterna, säger Sophia Jarl.

–Sådant trams bemöter jag inte. Det var ett högt tonläge från en koalition som valt att styra i minoritet och säkert förstår problematiken som uppstår till följd av det beslutet.

Det viktigaste för M har varit att åstadkomma en majoritet för oppositionen i kommunstyrelsen och därmed kunna blockera ”skadlig politik” som Kvartetten går fram med, skriver Moderaterna.

– Nu sitter Kvartetten i minoritet även i kommunstyrelsen, och då kommer de tvingas till samtal med andra partier. Med tre borgerliga partier i styret förutsätter vi så klart att Moderaterna kommer att stå närmast till hands.

M har nu som tidigare två oppositionsrådsposter. Sophia Jarl har en av dem, medan Fredrik Björkman och Roger Eklund-Åkesson delar på den andra.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om