Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Hedersvåldet ökar

På lördag firar Tjejjouren i Norrköping tio år. ”Kom och diskutera hedersvåld”.

Tjejjourens. Två anställda Evelina och Eva Müling hoppas på mycket folk på lördag.

Tjejjourens. Två anställda Evelina och Eva Müling hoppas på mycket folk på lördag.

Foto: Malin Perk

NORRKÖPING2016-12-09 15:00

Det blir mässa på dagen och nattklubb på kvällen. På Arbis.

– Vi ska ha intressanta paneldiskussioner med politiker och experter som jobbar med hedersfrågor, säger Eva Mühling, projektledare på Tjejjouren, som hoppas att så många som möjligt kommer dit.

Folkbladet berättade nyligen att Tjejjouren söker och utbildar tjejer som kan stötta andra tjejer som utsatts för hedersrelaterat våld och förtryck. Behovet för det här är jättestort just nu.

Förutom paneldiskussioner om hedersfrågor så kommer Arbis att fyllas med olika aktörer, inspiratörer, föreläsare, konstnärer och artister.

– Du kan prova på självförsvar och lättare streetdans eller att DJ:a tillsammans med tjejerna Susanna & Sophia från Sharks.

På kvällen måste du ha fyllt 18 år. Då blir det liveband och dj:s.

– Alla dollars vi får in går till Tjejjourens verksamheter men främst till vår lokalhyra, säger verksamhetsutvecklare Evelina Mühling.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om